Alūksnei un tās apkārtnei savs laikraksts ir jau kopš 1925. gada, šogad atzīmējot savu simtgadi kā “Alūksnes un Malienas Ziņas”. Otra nozīmīga jubileja šogad ir Alūksnei – 105 gadi, kopš tā ieguvusi pilsētas tiesības. Suminot šos notikumus Alūksnes novada bibliotēka turpina veidot apkopojumu, kas veltīts katram gada mēnesim un atspoguļo reģiona laikrakstu vēstīto simts gadu garumā, atlasot gan nopietnus, gan mazāk nopietnus citātus, kas atspoguļo alūksniešu dzīves un notikumu epizodes dažādos laikos.
Aicinām ielūkoties aprīļa mēnesim veltītajā apkopojumā! (Par martu publikācija lasāma šeit – “Sen un nesen MARTĀ Alūksnē”, par februāri – “Sen un nesen FEBRUĀRĪ” Alūksnē”, par janvāri – “Sen un nesen JANVĀRĪ Alūksnē”.
Pirms 99 gadiem. Ziņa atvaļinātajiem karavīriem. “Naz. Latv. atvaļināto karavīru biedrības Alūksnes nodaļa uzaicina visus tos atvaļinātos kā arī aktīvā kara dienestā sastāvošos karavīrus, kuri piedalījušies Latvijas atbrīvošanas karā, iestāties par biedriem Alūksnes nodaļā un reizē ar to izpildīt aptaujas anketas zemes jautājumā. Iestāšanās biedrībā būtu vēl sevišķi tiem Latvijas brīvības izcīnītājiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēl līdz šim nav dabūjuši zemi. Biedrības mērķis galvenām kārtām ir – panākt taisnīgu un vienlīdzīgu zemes piešķiršanu visiem Latvijas brīvības izcīnītājiem.” Malienas Ziņas, 1926. gada 29. aprīlis.
Pirms 97 gadiem. Saistošie noteikumi ugunsgrēka gadījumā. “Pēdējā laikā ir notikuši vairāki skursteņu degšanas gadījumi, kā arī ugunsgrēki bojātu skursteņu dēļ, kurus izsauktie ugunsdzēsēji jau sākumā likvidējuši. Tāda parādība ir nenormāla… Katram namsaimniekam pēc saistošajiem noteikumiem jātur gatavībā viens ūdens spainis ar uzrakstu “ugunsgrēkam” un īpašnieka vārdu. Vienas koka trepes savas mājas jumta augstumā, viens dzelzs ķeksis ar 4 – 6 metri garu koka kātu un namsaimniekiem, kam nav akas vaj cita ūdens, viena ūdens muca vismaz 10 spaiņu tilpuma, kurai pastāvīgi jābūt pilnai ar ūdeni.” Malienas Ziņas, 1928. gada 19. aprīlis.
Pirms 95 gadiem. Jaunizlaidums DZIDRA! “Pienskābi saturošs, garšīgs, atspirdzinošs dzēriens, sevišķi ieteicams dāmām, sportistiem, ceļotājiem u.c. Prasiet visur! J.Kreiļa alus darītavas un minerālūdens iestādes izlaidums. Kolberģī pie Alūksnes.” Malienas Ziņas, 1930. gada 30.aprīlis.
Pirms 93 gadiem. Alūksnes nespējnieki atsakās iet patversmē. “Daļa no Alūksnes pilsētas apgādājamiem nespējniekiem atsakās iet dzīvot izremontētā nespējnieku patversmē un lūdzot atļaut tiem kā līdz šim dzīvot savrup. Valde liek priekšā tādā gadījumā pēdējiem samazināt pabalstu. Dome nolemj, ka tiem nespējniekiem, kas iedalīti pirmā kategorijā, jāiet dzīvot nespējnieku patversmē, bet otrās kategorijas nespējniekiem samazināt pabalstu no 10 uz 8 latiem mēnesī, bet trešai kategorijai no 5 uz 4 latiem mēnesī.” Malienas Ziņas, 1932. gada 7. aprīlis.

Pirms 91 gada. Degoša mēslu kaste. “L-Ezera ielā jau vairākas dienas no vietas ap O. māju izplatījās nepatīkama smaka. Tā cēlās no O. mājas pagalmā degošās mēslu kastes. Nesaprotami, kamdēļ lieltirgotāji nekā nedarīja, lai novērstu gaisa maitāšanu. Tas radīja dzīļu sašutumu iedzīvotājos, kuriem nācās staigāt gar minēto māju. Cerams, uz priekšu šādu “mēslu iznīcināšanu” minētie tirgotāji – namsaimnieki nepiekops.” Malienas Ziņas, 1934. gada 5. aprīlis.
Pirms 83 gadiem. Zināšanai. “Alūksnē nav Čakstes bulvāra, ne laukuma, bet vienīgi Pr. Čakstes iela. Tāpat adrešu rakstītājiem jāzin, ka boļševiku laikā “kristītām” ielām, tūlīt pēc mūsu atbrīvošanas, doti visiem zināmie agrākie nosaukumi, izņemot Valmieras pulka ielu, kuru tagad sauc par Helēnas ielu.” Malienas Ziņas, 1942. gada 30. aprīlis.
Pirms 81 gada. Cīnīsimies pret tenkotājiem un baumu izplatītājiem. ”… Ja tenkotāji sāk ķerties pie politisku un militāru jautājumu pārspriešanas, tos sagrozot pēc sava prāta, tad tas jau ir smags noziegums. Nav nemaz grūti iedomāties, kas un kādiem nolūkiem visādas baumas tiek izplatītas… No Ortskomendanturas mums aizrāda, ka, sevišķi pēdējā laikā, tiek novērota pārāk apzināta nepatiesu baumu izplatīšana. Nepatiesās baumas tiek “perinātas” iebraucamās sētās, nodevu savāktuvēs, bet galvenokārt veikalos, starp rindās stāvētājiem. Tiek aizrādīts, ka turpmāk visus tenkotājus un baumu izplatītājus attiecīgi darbinieki novēros un vainīgie saņems bargus sodus: cietumsodu, pārmācības namu, vai pat nāves sodu.” Malienas Ziņas, 1944. gada 24. aprīlis.
Pirms 76 gadiem. Pirts. “Komunālo uzņēmumu kombināta pirts, Alūksnē, Kanaviņu ielā Nr. 8 darbosies : ceturtdienās no pl. 14.00 līdz pl. 21.00 – vīriešiem, piektdienās no pl. 14.00 līdz 21.00 – sievietēm, sestdienās no pl. 14.00 līdz pl. 21.00 – vīriešiem. Pagaidām pirts apmeklētājiem līdzi jāņem trauki.” Padomju Alūksne, 1949. gada 21. aprīlis.
Pirms 73 gadiem. Paziņojums. “Izglītības darbinieku arodbiedrības Alūksnes skolotāju namā tiek organizēts simfoniskais orķestris Alūksnes mūzikas skolas direktora b. Ādamsona vadībā. Kas vēlētos piedalīties, lūdz pieteikties skolotāju namā līdz 6. aprīlim. R. Žīgurs IDA Alūksnes skolotāju nama direktors.” Padomju Alūksne, 1952. gada 3. aprīlis.
Pirms 70 gadiem. Talkā kolhoziem. “Alūksnes 1. vidusskolas skolēni lauksaimniecības artelī „Vienība“ uzņēmušies šefību pār kukurūzas audzēšanu. Svētdien, 17. aprīlī, viņi kopā ar skolotājiem, kopskaitā 14 cilvēku, sarīkoja talku kūtsmēslu izvešanā uz kukurūzas sējumiem paredzētajām platībām. Dienas laikā talcinieki izveda ap 48 tonnas organisko mēslu. Čakli šo darbu veica 11-b klases audzēknis Alnis Vītols, 10-b klases audzēknis Gunārs Bērziņš un citi.” Padomju Alūksne, 1955. gada 21. aprīlis.

Pirms 68 gadiem. Lielais loms. “Zvejniekiem šodien laimīga diena. Izvilkuši piecas tonnas zivju, nesen šāda vēsts aplidoja visu Alūksni. Daudzi alūksnieši steidzās uz zivju sagādes punktu, lai paraudzītos lielajā lomā un papriecātos līdzi zvejniekiem. Un kā lai nepriecājas? Ne vienmēr gadās tāda veiksme. Pieredzējuši zvejnieki stāsta, ka pēdējos gados pirmo reizi bijis tik liels loms. Ja aizvien tā laimētos, tad viņi varētu strādāt tikai divas dienas ceturksnī un plāns būtu izpildīts ar uzviju.” Padomju Alūksne, 1957. gada 6. aprīlis.
Pirms 66 gadiem. Tautas brīvprātīgo vienības. “Uzņēmumos, iestādēs, kolhozos, padomju saimniecībās, mācību iestādēs un namu pārvaldēs tiks organizētas tautas brīvprātīgo vienības sabiedriskās kārtības sargāšanai. Vienību galvenie uzdevumi ir sargāt sabiedrisko kārtību, cīnīties pret huligānismu, kā arī veikt izskaidrošanas darbu par sociālistiskās sadzīves normu ievērošanu. Jādomā, ka brīvprātīgo vienības nepaies garām arī sabiedriskā īpašuma izlaupītājiem, palīdzot milicijas orgāniem viņu atmaskošanā. Vienību dalībniekiem būs apliecības un krūšu nozīmes. Savus pienākumus viņi veiks ārpus darba laika.” Padomju Alūksne, 1959. gada 2. aprīlis.
Pirms 64 gadiem. Darbaļaužu galdam. “Alūksnē Latgales ielas 1. namam ielikti jauni lieli logi. Garais baltais skurstenis, kas nesen izslējies pār nama jumtu, izmet pa zilganam dūmu vālam. Gājēju degunus kairina saldena kūku un tikko ceptas baltmaizes smarža. To rada rajona patērētāju biedrību savienības rūpkombināta jaunais konditorejas cehs. Strādnieces veikli izņem no krāsns brūnas karstas maizītes: radziņus, apaļas maizītes, kliņģerus, dažādus vītus un pītus izstrādājumus. Ceha Vadītāja Irma Semane pastāsta, ka šajās dienās no jauna sākuši cept radziņus, maizītes ar krēmu un kārtainās maizītes. Tuvākajā nākotnē vēl izlaidīšot biezpiena maizītes, medusmaizes, bērnu koržikus un vairākus citus izstrādājumus.” Padomju Alūksne, 1961. gada 1. aprīlis.

Pirms 58 gadiem. Savs rajons, savs laikraksts. “Pie Tavām durvīm, lasītāj, klauvē pastnieks. Šodien reizē ar viņu ieradies jauns viesis – mūsu rajona laikraksts «Oktobra Karogs». Viesis sākumā. Bet mēs gribam kļūt draugi. Gribam, lai katrs vārds nāktu no sirds un ietu pie sirds. Nododam «Oktobra Karogu» tautas rokās.” Oktobra Karogs, 1967. gada 2. aprīlis.
Pirms 57 gadiem. Pircēju konference. “Alūksnes kinoteātra “Liesma” telpas aprīlī aizņēma savādi eksponāti – konservi, piens, sieri, gaļas izstrādājumi, maize. Alūksnes rūpniecības kombināta, maizes ceptuves, Balvu gaļas, Valmieras piena kombinātu pārstāvji pircēju konferencē iepazīstināja tirgotājus un patērētājus ar savu uzņēmumu ražotajām precēm, kādi jaunumi parādīsies veikalu plauktos šogad.” Oktobra Karogs, 1968. gada 27. aprīlis.

Pirms 48 gadiem. Trīs reizes ražīgāk. “Aizvadītajā nedēļā sadzīves pakalpojumu kombināta krāsotavā iedarbināts jaunais dzijas krāsojamais agregāts. Darba ražīgums šajā iecirknī pieaugs trīs reizes. Tagad strādniekiem būs ievērojami labāki darba apstākļi, bet kombināta trikotāžas cehs saņems augstākas kvalitātes un noturīgākos, glītākos toņos krāsotu dziju.” Oktobra Karogs, 1977. gada 12. aprīlis.
Pirms 46 gadiem. “Vīzija” Alsviķos. “Jau kopš sešdesmito gadu sākuma populāras ir diskotēkas. Pirmā šāda veida programma ir izveidota arī alūksniešiem. 16. martā padomju saimniecības “Alsviķi” Karvas klubā viesojās disko klubs “Vīzija”, ko vada VEF 14. ceha kultorgs K. Zēģele.” Oktobra Karogs, 1979. gada 5. aprīlis.
Pirms 45 gadiem. Jauna šautuve. “Pieņemta Alūksnes 2. vidusskolas šautuve, kuru būvēja Alūksnes remonta un celtniecības iecirknis. Tās celtniecības un montāžas darbu kopējā summa – 41 tūkstotis rubļu. Vasarā Šautuves būvniecībā krietni strādāja arī paši audzēkņi. Pirmās sacensības jaunā sporta bāzē notika 15. aprīlī, kad vidusskolu komandas sacentās šaušanā skolēnu spartakiādes vērtējumam. Jaunās Šautuves garums 55, platums – 12 metru, vienlaicīgi var sacensties septiņi sportisti. Jaunā šautuve ir pirmā tik plaša šāda veida sporta būve rajonā.” Oktobra Karogs, 1980. gada 24. aprīlis.
Pirms 40 gadiem. Skolu sanitāro posteņu skate. ”Ik pavasari skolu sanitārie posteņi tiekas rajona skatē, kuru organizē tautas izglītības nodaļa un Sarkanā krusta biedrības rajona padome, un trīs vecuma grupās apliecina savas zināšanas pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā, ielu satiksmes noteikumos, ārstniecības augu noteikšanā, civilajā aizsardzībā, sarkanā krusta vēsturē, izliek salīdzināšanai izdoto sienas presi… Jauno sanitāru zināšanas vērtēja ķirurgs M. Skrupskis, ausu, kakla un deguna ārste M. Plahotina, slimnīcas, poliklīnikas, aptiekas vidējā medicīniskā personāla darbinieki.” Oktobra Karogs, 1985. gada 8. aprīlis.
Pirms 37 gadiem. Runā Alūksne! “Piektdien, 22. aprīlī, plkst. 7.35 “Paaudžu saskanīgais solis” V.I. Ļeņina 118. dzimšanas dienai veltīts raidījums.” Oktobra Karogs, 1988. gada 21. aprīlis.
Pirms 35 gadiem. Fakti, komentāri. ”Pagājušajā nedēļā vairāki šī pavasara iesaukuma puiši griezās redakcijā ar nopietnu jautājumu – kā izvairīties no dienesta okupācijas armijas karaspēkā? Šajā sakarībā LTF Dome svētdien pieņēma aicinājumu jauniesaucamajiem neielaisties nekādos kontaktos ar PSRS armiju, neparakstīt nevienu kara komisariāta pavēsti (ne medicīniskās, ne iesaukšanas komisijas) un ignorēt aicinājumus ierasties uz pārrunām…” Malienas Ziņas, 1990. gada 5. aprīlis.
Pirms 34 gadiem. Ziņas īsumā. “Kādu laiciņu atpakaļ mūsu laikrakstā parādījās ziņa, ka pilsētā tiek būvēta jauna krājbankas ēka. Tā atradīsies uzvaras un Brīvības ielu stūrī. Celtniecība rit pēc plāna un ēku domā nodot ekspluatācijā nākošā gada beigās.” Malienas Ziņas, 1991. gada 20. aprīlis.
Pirms 31 gada. Darbu veiks trīs mēnešos. “7. aprīlī Alūksnē ieradās zviedru firmas “Jarnforsen energi system AB” pārstāvji un veica Parka ielas katlu mājas mērījumus, tehniskos zīmējumus un pamatshēmas jeb sagatavošanas darbus, jo praktiski visas iekārtas tiks nomainītas ar jaunām, kuras daļas tiks ražotas Latvijā, izmantojot zviedru tehnoloģiju un pieredzi, bet svarīgākie mezgli tiks gatavoti Zviedrijā. Tuvāko nedēļu laikā tiks uzsākti jau demontāžas darbi minētajā katlu mājā…pēc iespējas vairāk tiks piedāvāts darbs vietējam darbaspēkam.” Malienas Ziņas, 1994. gada 16. aprīlis.
Pirms 20 gadiem. Vienības nosaukuma maiņa. Bijušais Mobilo strēlnieku bataljons kopš 1. aprīļa ieguvis Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas nosaukumu un līdzi tam arī jaunus uzdevumus. Kājnieku skolas vienības personālsastāvs un viesi atzīmēja vienības nosaukuma maiņas notikumu, atklājot garnizona vēstures parku. Tajā iestādīja piecus ozoliņus par godu katram bijušā Mobilo strēlnieku bataljona komandierim. Malienas Ziņas, 2006. gada 25. aprīlis.
Pirms 18 gadiem. Par Alūksnes novada izveidi. “Par Alūksnes novada izveidi ir vienojušās 16 pašreizējā Alūksnes rajona pašvaldības, tostarp arī Alūksnes pilsētas pašvaldība. Pašvaldības vienojās, ka apvienošanās projekta izstrādi uzticēs Mālupes pagasta padomei.” Malienas Ziņas, 2007. gada 12. aprīlis.
Pirms 17 gadiem. Strādā tūrisma informācijas centrs. “Sagaidot jauno tūrisma sezonu, darbu sācis Alūksnes pilsētas domes izveidotais tūrisma informācijas centrs, kas atrodas Alūksnes jaunās pils 1. stāvā, Pils ielā 74. Pirms centra darbības uzsākšanas tā telpās tika veikts remonts – notīrīti un pārkrāsoti griesti, kā arī saglabāts agrāk atsegtais griestu zīmējuma fragments…” Malienas Ziņas, 2008. gada 12. aprīlis.
Pirms 12 gadiem. Izdod pirmo dzejoļu krājumu. “Alūksniete Baiba Cīrule izdevusi savu dzejoļu grāmatu “Sapņu ziedos”. Grāmatā apkopti 190 dzejoļi par dzīvi, mīlestību un dabu. Dzeju viņa sākusi rakstīt vien pirms gada, bet jau paguvusi publicēties divos dzejoļu kopkrājumos.” Alūksnes Ziņas, 2013. gada 19. aprīlis.
Pirms 10 gadiem. Atklās kapa pieminekli. ”Sestdien, 11.aprīlī pulksten 13.00 Alūksnes Lielajos kapos tiks atklāts kapa piemineklis grafiķei Dzidrai Ezergailei. Dzidra Ezergaile ir pazīstama grafiķe, kuras darbi izstādīti gan Latvijā, gan ārzemēs. Kopš aiziešanas pensijā māksliniece dzīvoja sava dzīvesbiedra īpašumā Alsviķu pagasta “Sniedzēs”.” Malienas Ziņas, 2015. gada 10. aprīlis.
Pirms 7 gadiem. Svētki Alūksnes pilsētas sākumskolai. “Šogad Alūksnes pilsētas sākumskola svin 25 gadu jubileju. Šajā ēkā vienmēr bijušas izglītības iestādes, bet kopš 1993. gada tā ir sākumskola, kurā ir bijuši divi direktori: Dainis Svārups un Uva Grencione.” Alūksnes Ziņas, 2018. gada 13. aprīlis.
Pirms 5 gadiem. Atslābt pašlaik vēl nevar. “Laika posmā no 31. marta, kad Alūksnes vidusskolas telpās “Centrālā laboratorija” atvēra “Covid-19” analīžu pieņemšanas punktu, līdz 7. aprīlim analīzes nodot bijuši aptuveni 100 iedzīvotāji …Joprojām izbraucam arī mājas vizītēs. Ir arī tādi, kas nāk nodot analīzes par maksu, savam sirdsmieram.” Alūksnes un Malienas Ziņas, 2020. gada 9. aprīlis.
Pirms 2 gadiem. Kapsētā top jauna lapene. “Jaunā lapene pašlaik top blakus vecajai, ir plašāka, ar durvīm un logiem, bet veco, ja atļaus tās tehniskais stāvoklis, plānots pārvietot uz pilsētas mazajiem kapiem. Pašlaik lapenē vēl nav pat grīdas, bet tā būs aprīkota arī ar galdu un soliem, lai cilvēki pēc bēru ceremonijas te varētu ērti justies.” Alūksnes un Malienas Ziņas, 2023. gada 5. aprīlis.