Alūksnei un tās apkārtnei savs laikraksts ir jau kopš 1925. gada, un šogad tieši maijā apritēja apaļi simts gadi, kopš tika nodrukāts tā pirmais numurs. Godinot šo nozīmīgo notikumu, Alūksnes novada bibliotēka, sadarbībā ar laikrakstu “Alūksnes un Malienas Ziņas”, veido katram mēnesim veltītu rubriku – ieskatu alūksniešu dzīves un notikumu epizodēs no vietējā laikraksta lappusēm. Maija izskaņā piedāvājam ieskatīties maija mēnesim veltītajā apkopojumā! (Par aprīli publikācija lasāma šeit – “Sen un nesen APRĪLĪ Alūksnē”, par martu – “Sen un nesen MARTĀ Alūksnē”, par februāri – “Sen un nesen FEBRUĀRĪ” Alūksnē”, par janvāri – “Sen un nesen JANVĀRĪ Alūksnē”.)
Pirms 100 gadiem. Pirmais numurs. “Ar šo dienu “Malienas Ziņas” uzsāk savu gaitu un turpmāk iznāks reizi nedēļā pa ceturtdienām. Par savu mērķi laikraksts ir izvēlējies pilsonības vienošanu un stiprināšanu Malienā [..] Redakcija savukārt būs pateicīga par katru iesūtīto ziņojumu no laukiem un par katru labi domātu aizrādījumu.” Malienas Ziņas, 1925. gada 14. maijs.








Pirms 99 gadiem. “Zemnieku karoga svētki Alūksnē. Svētki faktiski iesākās jau sestdienas vakarā pie Rīgas viesu sagaidīšanas stacijā. Saeimas deputātus – ģenerāli J.Balodi un A.Kviesi stacijā sagaidīja goda sardze un liels daudzums publikas. [..] Viesus automobiļos noveda pilsētā. Svētdien svētki iesākās ar karoga iesvētīšanu baznīcā. Pēc tam kazarmēs notika karoga svinīga nodošana Zemn. Sav. Alūksnes rajona priekšniekam Malenderam, ko izdarīja ģenerālis Balodis [..] Vakara muzikāli – dramatiskā daļā uzstājās 7. Sig. Kājn. pulka orķestrs kapelmeistara Liepas vadībā ar vairākiem numuriem. Tad pulka dubultkvartets J. Krauzes vadībā un teātri J. Jaunsudrabiņa viencēliens “Ansis Auns” Elks–Elksniņa režijā. Pēc tam kopmielasts Saviesīgās biedrības telpās ar kuplu dalībnieku skaitu.” Malienas Ziņas, 1926. gada 20. maijs.
Pirms 97 gadiem. “No miertiesas zāles. (..) jaunieceltais miertiesnesis Alūksnē Brūvera kgs noturēja savas pirmās tiesas sēdes. Ar saprotamu interesi un bažām prāvnieki gaidīja uz savu “iepazīšanos” ar jauno tiesnesi. Bet pēdējais prata savienot stingri nosvērtu stāvokli pie sava grūtā amata izpildīšanas ar korektu un laipnu uzstāšanos pret visiem prāvas dalībniekiem bez izņēmuma.” Malienas Ziņas, 1928. gada 3. maijs.
Pirms 95 gadiem. “Malienas Preses balle. Alūksnei, tuvai un tālai apkārtnei, tuvojas pārsteigums – pirmā Malienas Preses balle. Vairs tikai viena diena, un ausīs balles rīts. [..] Par omulību gādās trīs orķestri, kuri katru ieaijās dejas virpulī. Preses ballei tiek sagatavoti tādi brīnumi, kādi Alūksnē vēl nav redzēti. Uzrakstīta speciāli ballei ludziņa “Mis Latvija”, vaj citiem vārdiem sakot, kā būtu vēlama “Mis Alūksne”. [..] Preses ballē iznāks arī savs speciāls laikraksts [..] Preses ballei tiek sagatavota īpaša “Preses revija” ar kuplejām, dziesmām u.t.t., kurai viela ņemta tikai no vietējās un apkārtnes dzīves.” Malienas Ziņas, 1930. gada 8. maijs.
Pirms 93 gadiem. “Ugunsgrēks Alūksnes elektriskā stacijā. Naktī no 18. uz 19. maiju R. Šlosa rūpniecības uzņēmumā un Alūksnes elektriskā spēkstacijā no pārkurinātā ģeneratora izcēlās ugunsgrēks. Ugunsgrēka laikā mašīnu telpās atradās kurinātājs, kas arī ugunsgrēku pamanīja un izsauca ugunsdzēsējus. Ugunsgrēka dēļ necieta pilsētas apgaismošana un darbi uzņēmumā.” Malienas Ziņas, 1932. gada 26. maijs.
Pirms 87 gadiem. Gaismas pils pamatakmens likšana Alūksnē. “Alūksnes valsts ģimnāzijai 22. maija diena paliks neaizmirstama atmiņā. Šai dienā ģimnāzija saņēma 7. Siguldas kājn. pulka dāvāto karogu un šai dienā lika pamatakmeni ģimnāzijas jaunajai ēkai….Karoga pasniegšanas laikā baznīcas dārzā, goda ierindā stāvēja 7. Siguldas kājn. pulka karavīri un Alūksnes valsts ģimnāzijas audzēkņi. Pēc karoga pasniegšanas visi parādes solī, pulka orķestra vadībā, devās uz ģimnāzijas jaunās ēkas vietu pie Jāņakalna.” Malienas Ziņas, 1938. gada 25. maijs.
Pirms 84 gadiem. Visu Alūksnes pilsoņu ievērībai. “Pastiprinoties kara blokādei, vajadzīgo izejvielu piegāde no ārienes paliek arvien grūtāka, bet metālu piegāde, sakarā ar tā lielo patēriņu karam, — pavisam apgrūtinoša… Nepieciešamo metālu sagādāšanu mēs liela mērā varam sekmēt, savācot visus katrā mājā, bez vajadzības gulošos metālu lūžņus…Aizsargu organizācija ir uzņēmusies metāla lūžņu vākšanas darbu bez atlīdzības. Alūksnes pilsētā vākšanu izdarīs pilsētas aizsargu nodaļas aizsargi, apmeklēdami katru māju un sētu no š.g. 10. līdz 14. maijam, līdz kuram laikam visiem pilsoņiem jārūpejās par lūžņu savākšanu vienā vietā, savā sētā. Aizsargi lūžņus pieņems un novedis uz dzelzceļu š. g. 19. maijā.” Malienas Ziņas, 1940. gada 9. maijs.
Pirms 83 gadiem. “Uzsākta jaunu ielas uzrakstu izlikšana Alūksnē. Jaunie uzraksti būs no finiera, ar vācu un latviešu tekstu. Ielu nosaukumi nav grozīti. Vācu tekstā tie burtiski pārtulkoti, netulkojamie vārdi atstāti tādi paši. Pēc jauno uzrakstu uzlikšanas visiem, arī karavīriem būs vieglāk atrast vajadzīgās ielas un namus.” Malienas Ziņas, 1942. gada 14. maijs.
Pirms 77 gadiem. Krosa norise Alūksnē. “Š. g. 16. maijā Alūksnē notika arodbiedrību-komjaunatnes kross. Krosā piedalījās vairāk nekā 50 cilvēku. Pieaugušo grupā labākos rezultātus skriešanā. veicot 1000 m distanci, uzrādīja E. Kehris—ar laiku 2,55 minūtes. Otrajā vietā ierindojās b. Mintāls, veicot distanci 2,56 minūtēs. Zēnu grupā labākos rezultātus uzrādīja Alūksnes pilsētas 7-kl. pamatskolas audzēkņi Vīze, Šteiners un Bindemanis.” Padomju Alūksne, 1948. gada 20. maijs.
Pirms 75 gadiem. Par “kungiem” un “kundzēm”. “Sen jau mums nav kungu un kundžu un arī vārdi “kungs” un “kundze” aizmesti vēstures mēslainē. Mēs, padomju ļaudis, esam paši savas zemes saimnieki, brīvi no kungu-kapitālistu verdzības [..] Virknē iestāžu mēs dzirdam jo bieži lietojam šos vārdus, kurus apzinīgs padomju cilvēks var uzņemt tikai kā apvainojumu [..]” Padomju Alūksne,1950. gada 13. maijs.
Pirms 70 gadiem. Paziņojums. “Alūksnes rajona rūpkombinātam vajadzīgi sezonas strādnieki ķieģeļu ceplī Alsviķos. Pieteikties rūpkombināta kantorī Alūksnē, Dzirnavu ielā 3/5.” Padomju Alūksne, 1955. gada 28. maijs.
Pirms 67 gadiem. Mākslinieciskā pašdarbība. “Alūksnes rajona apvienotajā slimnīcā daudzi medicīnas darbinieki brīvajā laikā nododas mākslinieciskajai pašdarbībai. Medicīnas māsas un sanitāres noorganizējušas sieviešu ansambli, ko vada praktikante Evī Karjuse un ārsts Gints Skulte.” Padomju Alūksne, 1958. gada 10. maijs.
Pirms 58 gadiem. Grāmatnīca aicina. “Pārejot uz 5 dienu darba nedēļu, ikvienam iespējams atlicināt vairāk laika grāmatai. Tāpēc atgādinām visiem, kas parakstījušies uz Antona Čehova un Romēna Rolāna kopotajiem rakstiem, ka grāmatnīcā pienākuši šo autoru pirmie trīs sējumi.” Oktobra Karogs, 1967. gada 19. maijs.
Pirms 57 gadiem. Augsts novērtējums. “Japānā notika jauno mākslinieku konkurss “Mans labākais draugs”. Tajā piedalījās arī Alūksnes 1. vidusskolas 8. klases audzēknis Dainis Lūsis. Viņa gleznotais akvarelis “Alūksnes ezers” konkursā ieguva ceturto vietu. Tā kā uz konkursu savus darbus bija atsūtījuši divdesmit divu pasaules valstu bērni, iegūtā ceturtā vieta ir augsts novērtējums Daiņa gleznai.” Oktobra Karogs, 1968. gada 16. maijs.

Pirms 56 gadiem. Vefiešu lielie svētki. “1965. gadā sāka darboties VEF filiāle Alūksnē. Toreiz pirmie strādnieki veica plašu un smagu rekonstrukcijas darbu. 1968. gadā 14. cehā strādājošo skaits sasniedza vairākus simtus. Katrs strādnieks mēnesī caurmērā nopelnīja 88 rubļus. Tuvākajā laikā 14. cehā nodos ekspluatācijā ražošanas korpusu. Tas ļaus normalizēt darba apstākļus visos iecirkņos. Nākamajā gadā sāksim celt 55 dzīvokļu māju strādniekiem, kā arī bērnudārzu ar 140 vietām.” Oktobra Karogs, 1969. gada 1. maijs.

Pirms 56 gadiem. Tiekas korespondenti. “NESEN kopīgā sanāksmē tikās laikraksta «Oktobra Karogs» korespondenti, lai tuvāk iepazītos ar redakcijas darba plāniem un uzdevumiem, pārrunātu tematiku. Sanāksmi ievadīja LKP Alūksnes rajona komitejas otrā sekretāra E. Tempa lekcija «Ļeņins un Latvija». Pēc tam «Oktobra Karoga» vēstuļu nodaļas vadītāja A, Celmiņa stāstīja, kā veidot informāciju,
kā interesanti izklāstīt notikumus, neļaujot mazsvarīgajam aizēnot svarīgo un galveno. Sanāksmes nobeigumā korespondenti iepazinās ar darbu redakcijā un tipogrāfijā.” Oktobra Karogs, 1969. gada 1 . maijs.

Pirms 55 gadiem. Viņš mūžam būs kopā ar mums. “22. aprīlī Vladimira Iljiča Ļeņina 100. dzimšanas dienā Alūksnē atklāja viņa pieminekli.” Oktobra Karogs, 1970. gada 1. maijs.
Pirms 55. gadiem. “Pilsētas jaunā rota. Ar katru gadu krāšņāks top Alūksnes parks, jo simtiem cilvēku piedalās tā veidošanā un kopšanā. Šogad atkal paveikts liels darbs. Alūksnes meliorācijas celtniecības pārvaldes ekskavatorists Jānis Hollo izracis parkā pie pils jaunu lielu dīķi, izvests tūkstošiem kravu dūņainās grunts.” Oktobra Karogs, 1970. gada 12. maijs.
Pirms 50 gadiem. Uzvaras birzs Miera ielā. “Piektdien Alūksnes ielās varēja redzēt vēl mundrus, bet pārdzīvojumu saliektus un nosirmojušus vīrus ar lāpstām pār plecu. Visi viņi dodas uz pilsētas ziemeļu malu, tur, kur sākas Miera iela. Te Lielā Tēvijas kara veterāni kārtojas kolonnā un soļo uz laukumu, kur šodien iestādīs Uzvaras birzi.” Oktobra karogs, 1975. gada 1. maijs.
Pirms 50 gadiem. Grāmatnīcā svētki. “Alūksniešiem atkal pienācis liels svētku brīdis. Janvārī jaunas telpas saņēma bibliotēka, bet tagad grāmatveikals – tie ir ievērojami notikumi mūsu rajona un pilsētas kultūras dzīvē [..] Grāmatnīcas vadītāja Pārsla Moroza pateicas savam kolektīvam par pašaizliedzīgo darbu veikala iekārtošanā.” Oktobra Karogs, 1975. gada 8. maijs.
Pirms 44 gadiem. Paziņojums. “21. maijā pulksten 15.00 restorānā “Cepurīte” profesionālās orientācijas pēcpusdiena. Uz tikšanos ar tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu speciālistiem aicinām 9. – 11. klašu audzēkņus un viņu vecākus. Rajona patērētāju biedrības valde.” Oktobra Karogs, 1981. gada 19. maijs.
Pirms 40 gadiem. Atvadas no pavasara iesaukuma. “(..) Alūksnē administratīvajā ēkā organizēja pavasara iesaukuma svinīgu pavadīšanu dienestā PSRS Bruņotajos Spēkos. Sarīkojumu atklāja komjaunatnes rajona komitejas otrais sekretārs L. Laduss. Puišus ar dziesmām ceļā pavadīja Alūksnes 2. vidusskolas 10. klašu meiteņu vokālais ansamblis. Atmiņai viņiem tika pasniegtas piemiņas grāmatas. Ceram, ka ar šo reizi aizsāksies jauna tradīcija, kas turpmāk gūs lielāku atsaucību.” Oktobra Karogs, 1985. gada 9. maijs.
Pirms 36 gadiem. Cik aktīvi sadarbosimies? No intervijas ar rajona sanitāri epidemioloģiskās stacijas galveno ārstu Oļegu Derjuginu: “Apsekojām visas dzīvokļu saimniecības pārvaldes pārziņā esošās akas -ap simtu. Sešdesmit procentu no tām satur ūdeni, kas neatbilst dzeramā ūdens prasībām. Ir pat ar fekāliju piemaisījumu. Mums vistuvākā laikā būtu jāizhlorē un jāizsmeļ pašreizējais aku sastāvs, jāiztīra tās un pēc tam jāpārliecinās, kuru no tām var glābt un ūdeni lietot pārtikai, kuru vairs nevar. Diemžēl, vezums nekust. Termiņš izhlorēt akas bija dots pavisam konkrēts 20. aprīlis, bet līdz tam neviena ūdens ņemšanas vieta nebija atveseļota.” Oktobra Karogs, 1989. gada 5. maijs.
Pirms 33 gadiem. Pirmoreiz Alūksnē. “Alūksnes slimnīcā veikta vēl nebijusi operācija. No Rīgas Traumatoloģijas institūta bija ieradusies ārstu brigāde ar profesoru Viktoru Kalnbērzu priekšgalā. Operācija ilga tieši vienu stundu un 12 minūtes, bija nepieciešama mākslīgās locītavas ielikšana kreisajā kājā. Domājams, ka šī nebija pirmā un pēdējā šāda veida operācija Alūksnes slimnīcā.” Malienas Ziņas, 1992. gada 27. maijs.
Pirms 31 gada. Alūksnē – aviācija? “Sestdien, 7. maijā alūksniešu nedēļas nogales mieru iztraucēja vēl nebijis gadījums – tika novērota intensīva aviosatiksme virs pilsētas. Izrādās , ka nekāda karadarbība vai spiegošana nav notikusi. Virs Alūksnes pāris lidojumus veica neliela lidmašīna, daudzi redzējuši arī izpletņlēcēju ar Latvijas karogu. Tā bija reklāma kādai grandiozai iecerei – veidot aviācijas satiksmi ar Alūksni maršrutā Alūksne – Rīga….Idejas autori – Rezakas ģimnāzija un Alūksnes mobilo strēlnieku bataljona komandieris Ēriks Melnis. Šī notikuma sakarā Alūksnes pilsētas valdē notiks neliela preses konference.” Malienas Ziņas, 1994. gada 11. maijs.
Pirms 27 gadiem. Aplaupīts Alūksnes autobuss. “Naktī uz sestdienu Rēzeknes rajona Gaigalovas pagastā aplaupīts Alūksnes pašvaldības uzņēmumam “Vidlatauto” piederošais autobuss, kas bija ceļā uz Viļņu. Īsi pirms pusnakts autobuss piestājis pie dzelzceļa pārbrauktuves. Šajā brīdī vīrieši maskās uzlauzuši durvis un iekļuvuši autobusā, un draudot, ar pistolēm vai tām līdzīgiem priekšmetiem un nazi, pieprasījuši no pasažieriem naudu.” Malienas Ziņas, 1998. gada 19. maijs.
Pirms 21 gada. Tūrisma objekts. Eiropas Savienības projektā tika restaurēta šaursliežu tvaika lokomotīve un vagoni. “Iekāpjot atjaunotajos vagonos, izskanēja pārsteiguma saukļi “oh” un “ak“ . Patiesi, katrs no tiem atšķīrās ar savu dizainu un nozīmīgumu, bet mēbeļu auduma meistarīgs pielietojums solu un sienu drapējumā, gaismas ķermeņi, koka akcenti deva priekšstatu – ne tikai Latvijas pasažieris, bet arī ārzemju tūrists sajutīs : šeit domāts par cilvēku.” Malienas Ziņas, 2004. gada 7. maijs.
Pirms 19 gadiem. Alūksnē atklāj Mazā Prinča saliņu. Alūksnes parka malā jauno māmiņu kluba dalībnieces atklāj Mazā prinča saliņu. Alūksnes Ziņas, 2006. gada 26. maijs.
Pirms 17 gadiem. “Jukumam” – 1. vieta. “Alūksnes tautas nama deju kopa “Jukums” Vispārējo latviešu XXIV dziesmu un XIV deju svētku deju kolektīvu konkursa finālā D grupā ieguva 1. vietu. Pēc konkursa fināla tautas deju ansambļa “dancis” mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis atzinis, ka tik gleznainu priekšnesumu ilgi neesot vērojis.” Alūksnes Ziņas, 2008. gada 28. maijs.
Pirms 14 gadiem. “4buras” aicina izbaudīt burāšanas prieku. “Mārim Šļivkam ir vismaz 10 gadu pieredze vindsērfingā, kā arī bērnu un pieaugušo apmācībā buru sportā. Māra un kluba biedru sapnis ir pie Alūksnes ezera izveidot Eiropas līmeņa vindsērfinga apmācības vietu, kur būs pieejams inventārs un instruktoru apmācība.” Malienas Ziņas, 2011. gada 28. maijs.
Pirms 11 gadiem. Alūksnē viesojas Valsts prezidents. “Vakar Alūksnes novadā darba vizītē ieradās Valsts prezidents Andris Bērziņš, ar kuru tikties un uzdot sev jautājumus varēja arī Alūksnes novada iedzīvotāji.” Malienas Ziņas, 2014. gada 23. maijs.
Pirms 8 gadiem. Latvijas simtgades ozoli – arī Alūksnē. “Pirmā simtgades ozola stādīšana Alūksnē tika uzticēta novada mazpulcēniem, otra – Alūksnes un Apes politiski represēto kluba “Sarma” un organizācijas “Daugavas Vanagi” pārstāvjiem. Alūksnē simtgades ozoliem tika izvēlēta vieta Tempļakalna parka teritorijā.” Malienas Ziņas, 2017. gada 9. maijs.
Pirms 4 gadiem. Alūksnē vēlas būvēt vērienīgu ēku. “7. maijā Alūksnes novada domes ārkārtas sēdē deputāti pieņēma lēmumu nodot bez atlīdzības valstij 1,69 hektāru nekustamo īpašumu daļu Alūksnē, Ziemeru ielā 4 un 8 jauna infrastruktūras objekta būvniecībai: vienotai glābšanas, palīdzības un drošības dienestu ēkai.” Alūksnes un Malienas Ziņas, 2021. gada 14. maijs.
Pirms 3 gadiem. Dienvidu tornis atvērts. “19. maijā notika atjaunotā Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torņa un muzikālās teiksmas “Marienburgas astotais brālis” atklāšana. Tās laikā iezīmējās šī projekta nozīmība, kā arī tas, ka šis nebūt nebūs vienīgais uz vēstures liecību atjaunošanu vērsts projekts.” Alūksnes un Malienas Ziņas, 2022. gada 24. maijs.
Pirms 2 gadiem. Brīvības svētki – vietā ar stiprām Latvijas armijas tradīcijām. “Svinot Latvijas 33. neatkarības atjaunošanas dienu 4. maijā, tradicionāli kādā no Latvijas pilsētām rīko militāro parādi. Šogad tā norisinājās Alūksnē. Militāro parādi pieņēma Valsts prezidents Egils Levits…Īpaši viesi bija Mičiganas Nacionālā gvarde. Alūksniešus īpaši pārsteidza militārās tehnikas parāde [..]” Alūksnes un Malienas Ziņas, 2023. gada 9. maijs.