Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalstījis Alūksnes pilsētas bibliotēkas projektu “Rakstnieks + grāmata + lasītājs = lasītprieks – 2”

Labas lasītprasmes sasniegšanai ir nepieciešams visu iesaistīto pušu – ģimenes, skolas un, protams, arī bibliotēkas – saskanīgais kopdarbs. Kā novērojuši Alūksnes pilsētas bibliotēkas darbinieki ikdienas darbā – bērniem patīk lasīt, ja ir laba, aizraujoša un katram vecumposmam piemērota literatūra. Tādēļ bibliotēkas darbinieku uzdevums ir spēt ieinteresēt skolēnus, netieši ieteikt un palīdzēt izvēlēties labāko un piemērotāko lasāmvielu. Pietiekami lielā pieredze rāda, ka interesi par lasīšanu var veicināt, iesaistot bērnus interaktīvās lasīšanas veicināšanas programmās, lasīšanu popularizējošos pasākumos – atraktīvās tikšanās un darbnīcās kopā ar grāmatu autoriem, dodot iespēju uzklausīt viņu domas, sarunāties ar rakstniekiem, uzdot jautājumus, piedalīties kopīgās nodarbībās, kas pamudina bērnus un pusaudžus lasīt.

Realizējot projektu “Rakstnieks + grāmata + lasītājs = lasītprieks!”, bērniem un pusaudžiem būs iespēja personīgi sastapties un sarunāties ar grāmatu autoriem Eviju Gulbi, Ēriku Bērziņu, Dzintaru Tilaku un Džeinu Šteinbergu, tādējādi veicinot viņu lasītprieku un intensīvāku saikni ar grāmatu.

Ceram, ka ieguvēji būs ne tikai jaunie lasītāji, bet arī rakstnieki, kuri, tiekoties ar lasītājiem, gūst iedvesmu jaunu darbu radīšanai!

Informācijai:

Rakstniece, dzejniece Evija Gulbe ir vairāku bērnu dzejoļu un bērnu stāstu grāmatu, tai skaitā – populārās “Koko un Riko” grāmatu sērijas par divu žurkulēnu piedzīvojumiem – autore. Strādājusi par latviešu valodas un literatūras skolotāju Rīgas Hanzas vidusskolā. Bijusi radio SWH moderatore ar ētera pseidonīmu Juta Jazz. 2021.gadā izdota jaunākā grāmata bērniem “Zaķēns, kuram nebija vārdu”. Viņas grāmata “Koko un Riko” (2011.) godalgota konkursā “Zvaigznes grāmata 2010. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem” un lasīšanas veicināšanas programmā Bērnu un jauniešu žūrija 2012. 2019. gadā grāmatu sērija “Koko un Riko” saņēmusi Autoratlīdzības bezgalības balvu.

2017. gadā Latvijas Leļļu teātrī iestudētas izrādes “Koko un Riko” un “Koko un Riko. Piedzīvojums ziemā”. 2017.gadā uzņemta Latvijas Rakstnieku savienībā. Kopš 2018. gada Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes valdes locekle.

Dzejniece Ērika Bērziņa kopš 2010.gada ir redaktore un galvenā redaktore žurnālā “Mans Mazais”. Organizējusi vairākus starpdisciplinārus kultūras pasākumus, iesaistās kultūras projektu īstenošanā, piemēram, Dzejas dienās jau par tradīciju ir kļuvis Ērikas Bērziņas kopš 2004.gada rīkotais “Ceļojums ar dzejniekiem”.  Kopš 2014. gada bērnu dzejas publikācijas dzejas gadagrāmatā “Garā pupa”. 2020.gadā izdotais dzejoļu krājums bērniem “Mammas dzejoļi” ir iekļauts lasītveicināšanas programmas  Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija-21 kolekcijā.  Grāmata ar aizrautību stāsta par ikdienas situācijām, kas pazīstamas teju visām ģimenēm ar bērniem. Krājums “Mammas dzejoļi” veidojies kā poētisks Ērikas Bērziņas vērojums par attiecībām viņas kuplajā ģimenē. Dzejoļi ir kā mammas un bērnu spēle, kurā noteikumi un uzdevumi nemitīgi mainās.

Dzintars Tilaks ir pazīstams Latvijas Radio žurnālists un vairāku lielisku grāmatu autors. Viņš raksta gan pieaugušajiem, gan bērniem.  No 2016. gada izdotas 7 grāmatas bērniem un pusaudžiem. Pēdējos divos gados Dzintara Tilaka grāmatas iekļautas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekcijā. Ar savu pirmo grāmatu bērniem un pusaudžiem  Čomiņš” (2016.) Dzintars Tilaks tika nominēts kategorijā “Jaunaudze” par debiju literatūrā bērniem un jauniešiem. Un tad katru gadu iznāca kāda rakstnieka grāmata bērniem. Pēdējos divus gadus viņa grāmatas iekļautas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekcijā: 2020.gadā “Papus Tru”, kas ir sirsnīgais stāsts par trusi, kurš kļūst par Papu Tru diviem kucēniem, Bērnu žūrijas lasītāju balsojumā tā ieguva godpilno 1.vietu. Arī 2021.gadā grāmata “Šausmiņa” ir Bērnu žūrijas vērtējamo grāmatu kolekcijā, vecuma grupā 11+.Džeina Šteinberga – rakstniece, žurnāliste, sabiedrisko attiecību speciāliste, reklāmas tekstu un ideju autore. 2020. gadā iznācis viņas debijas romāns “Lasītāja”. Romāns “Lasītāja” 2021.gadā tika iekļauts arī lasīšanas veicināšanas programmas Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija grāmatu kolekcijā, vecuma grupā 15+. Romāna darbība notiek nākotnes pasaulē, kurā cilvēka spēja iegaumēt un apstrādāt informāciju paplašināta, iebūvējot viņa smadzenēs “gudro” mašīnu detaļas. Šai tehnoloģiski attīstītajā pasaulē, grāmatu lasītāji ir profesija, elitārā kastā ieskaitīti cilvēki izlasa milzīgu daudzumu informācijas, lai no šī zināšanu blāķa izvilktu klientam noderīgāko. Pēc bibliotēkas lasītāju pieprasījumiem varam secināt ka pašlaik fantastikas un fantāzijas žanrs ir vispieprasītākais lasīšanai pusaudžiem un jauniešiem.