Rubrika: Par mums rakstīja

1961.gada 9.februārī „Oktobra Karogs” par mums rakstīja:

Redzi nekārtību – nepaej garām!

Lai brīvprātīgos kārtības sargus sagatavotu darbam, ir rīkoti semināri. Tajos labus padomus deva milicijas, prokuratūras, tiesas un partijas rajona komitejas darbinieki. Seminārā, kas notika aizvadītā gada oktobrī, pārrunājām iegūto pieredzi. Šie pasākumi palīdzēja aktivizēt brīvprātīgo kārtības sargu darbu.

Kāda pieredze jums ir bijusi ar brīvprātīgo kārtības sargu darbu?

Gaidīsim atmiņas, fotogrāfijas vai citas vēstures liecības līdz nākošajai publikācijai 5. martā. Dalīšanos ar atmiņu stāstiem uzskatīsim kā piekrišanu tās izmantot novadpētniecībā. Savu stāstu aicinām rakstiski nododot bibliotēkā, sūtot e-pastā: biblioteka@aluksne.lv vai telefoniski: 64322197, 25403935.

Maija Semjonova, Alūksnes pilsētas bibliotēkas bibliogrāfe

Stāsti par mums

Iepriekšējā rubrikā aicinājām atcerēties starppilsētu televīzijas sacensību. 1960-to gadu beigās Latvijas pilsētu iedzīvotāji zilajos ekrānos ar interesi gaidīja televīzijas sacensību “Kāda ir tava pilsēta?”. Tik plašs un ilgs TV cikls bija saistīts ar padomju varas stiprināšanu, parādot republikas pilsētu izaugsmi padomju varas gados. Bet, ja neņem vērā politiku, tad šie raidījumi priekš visiem iedzīvotājiem, tiešām, bija interesanti – sacentās sabiedriskās ēdināšanas, sadzīves pakalpojumu darbinieki, ugunsdzēsēji, sportisti, mākslinieki, dziedātāji, dejotāji. Vērtēja arī pilsētas padomes deputātu darbu. Gatavojoties pasākumam, bija jāizpilda daudzi “mājas darbi”. Alūksnieši sacentās ar Ludzas pilsētu 1969.gada septembrī un Bausku -1971.gada februārī. Sacensības notika divās kārtās, tās translēja televīzija, vērtēja žūrija. Uzvara bija mūsējā! 1972 .gada 27. maijā Rīgā notika konkursa noslēguma koncerts. No Alūksnes uz koncertu brauca Tautas koris «Dzelme», Tautas pūtēju orķestris «Alūksne», kultūras nama jauniešu deju kolektīvs un sarīkojumu deju grupa. Atzīmēja labākos kolektīvus. No jauktajiem koriem pārākais izrādījās Alūksnes Tautas koris «Dzelme». Atzinīgu novērtējumu un balvu saņēma Alūksnes pilsēta (par no formējumu un uzskates aģitāciju) un sadzīves pakalpojumu kombināts. Uldim Kanderam un Birutai Tempai piešķirti Latvijas PSR Ministru Padomes Valsts Televīzijas un radioraidījumu komitejas Goda raksti. Visi kolektīvu dalībnieki saņēma īpašas nozīmītes: skaitli «1972» ietver uzraksts «Kāda ir tava pilsēta? – uzvarētājs». Šo gadu laikrakstā “Oktobra Karogs” var lasīt par gatavošanos sacensībām, par norisi un spraigo cīņu, par alūksniešu ieteikumiem pilsētas dzīves uzlabošanā. Savu māku rādīja liels skaits alūksniešu, bet, diemžēl, nav vairs daudzu to notikumu aculiecinieku un arī atmiņas ir gaistošas. Pateicoties dzīvokļu remontiem, savu ceļu aizgājušas arī fotogrāfijas un citas liecības.
Paldies kora “Dzelme” vadītājai Inārai Kravalei, frizierei Gunai Burānei par stāstījumu, Irinai Gailītei par fotogrāfiju no sacensības starp Alūksni un Ludzu, Valdim Vīksnam par saglabāto nozīmīti.

Atmiņas
Starppilsētu TV sacensības
Ināra Kravale

Starppilsētu sacensība „Kāda ir tava pilsēta?” bija ļoti varens pasākums. Protams, ka bija ļoti liels rajona atbalsts. Tajā laikā, vispār, pašdarbību atbalstīja, deva finansējumu. Es ar Jāni Kravali vadījām kori „Dzelme”, kurā bija ap 60-80 koristu. Par šo pasākumu rakstīja, gan vietējā, gan republikas presē. Mēs pārstāvējām kultūras bloku. Korim iepriekš bija labs treniņš. Šajā pasākumā koris „Dzelme” ar diriģentu J.Kravali parādīja augstu vērtējumu. Mūsu „pretinieks” bija Bauskas skolotāju koris „Daina”, kuru vadīja diriģenti brāļi Kokari. Viens no žūrijas pārstāvjiem bija Haralds Mednis. Tikām novērtēti augstāk par Bauskas dziedātājiem, uzvarējām! Pasākumu vadīja slavenais diktors Valdis Čukurs. Pēc pasākuma notika saviesīgā daļa, kas mūs visus satuvināja.
10.02.2021

ATMIŅAS
Guna Burāne
Par starppilsētu TV sacensībām

1969.gada rudenī notika starppilsētu konkursi. Mums, alūksniešiem, bija jācīnās ar Ludzas pilsētu. Konkurss notika arī starp Sadzīves pakalpojumu kombināta nozarēm. Strādāju Alūksnes frizētavā. Frizieru starpā arī notika vietējie konkursi, pirmām kārtām, ik pēc diviem gadiem kvalifikācijas konkursi. Direktors un vadība vērtēja sniegumu, varēja iegūt no 3.-1.pakāpei. Biju mācījusies arī modelētāju skolā, piedalījusies arī Vissavienības konkursā, kur ieguvu augstu vietu. Man labi veicās, tāpēc, laikam, arī mani izvirzīja uz šīm sacensībām. Biju vienīgā no Alūksnes. Konkurss notika toreizējā Rīgas pionieru pilī. Mūsu uzdevums bija izveidot modelei vakara frizūru. Mana modele bija blondīne ar gariem matiem. Toreiz modē bija diezgan sarežģītas frizūras, pielietoja matu uzkasīšanu, šinjonus. Mans frizūras veidojums izrādījās veiksmīgāks, ko novērtēja žūrija. Varēja manīt , ka Ludzas meistare bija par to sadrūmusi, izrādīja nepatiku. Mūsu darbošanos rādīja televīzijā. Šo vakaru vadīja brīnišķīgā diktore Gerda Riekstiņa. Pēc konkursa sekoja saviesīgā daļa. Atceros, ka mēs viens otru apdāvinājām – Ludza mums uzdāvināja darinātu lielu koka ķemmi, vismaz metra garumā. No mūsu puses bija tik pat lielas metāla šķēres, kuras bija uzmeistarojuši VEF vīri.

16.02.2021