Medijpratības datubāze

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) atgādina un aicina ikvienu interesentu paplašināt zināšanas un kompetences medijpratības jomā bez maksas, izmantojot NEPLP medijpratības datubāzi datubaze.neplp.lv. Īpaši aicināti skolotāji, skolēni, studenti izmantot pieejamos resursus.

“Dzīvojam informācijas tehnoloģiju laikmetā, kur medijpratība ir kļuvusi par pamata nepieciešamību, lai mēs spētu dzīvot veiksmīgu un kvalitatīvu dzīvi. Tā ir kļuvusi par 21. gadsimta kompetenci, kura ir vajadzīga ikvienam iedzīvotājam, lai spētu sekmīgi orientēties mediju un informācijas laukā, spētu piekļūt informācijai, kritiski to analizēt un spētu arī radīt saturu. Tāpat medijpratība ir kompetence, kurai ir būtiska nozīme demokrātiskas valsts stiprināšanā, iedzīvotājiem spējot pieņemt pamatotus lēmumus un iesaistīties pilsoniskajās aktivitātēs. Informatīvā kara apstākļos tas ir jo īpaši būtisks valsts drošības jautājums. Medijpratība palīdz mums uzlikt aizsardzības bruņas un vairogus pret informatīvajiem uzbrukumiem, manipulācijām, maldiem un meliem, mēs esam stiprāki savā stājā un pārliecībā,” stāsta NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aurēlija Ieva Druviete.

Datubāzē regulāri tiek izvietoti daudzveidīgi materiāli, kas ir saistīti ar medijpratības jomu – pētījumi, grāmatas, raksti, lekcijas, semināri, konferenču ieraksti, mācību materiāli, metodiskie materiāli, spēles, informatīvās un sociālās kampaņas, bukleti u.c. Datubāze, arvien palielinot tās apjomu, kalpo par vērtīgu un ilgtspējīgu resursu medijpratības projektu īstenotājiem, ekspertiem, skolotājiem, studentiem, kā arī politikas veidotājiem un ikvienam interesentam.

Attīstoties tehnoloģijām, ir paredzami arvien jauni satura izplatīšanas veidi un formāti. Līdz ar to ir paredzams, ka būs arvien jaunas kompetences, kas iedzīvotājiem ir jāapgūst. Tādējādi medijpratība ir kompetence, kas ir jāapgūst ne tikai skolā. Tā ir mūžizglītība.

Vienotās medijpratības platformas radīšanas mērķis ir izveidot ilgtspējīgu vietni Latvijā, kas kalpo par zināšanu krātuvi un informācijas datubāzi, kā arī saziņas platformu medijpratības jomā, tajā regulāri izvietojot aktuālo informāciju un materiālus, kas ir saistīti ar medijpratības sekmēšanu Latvijā. Datubāze pašlaik ir izveidota sadarbībā ar vairāk nekā 30 iesaistītajām pusēm, tajā skaitā valsts iestādēm, nevalstiskajām organizācijām, akadēmiskajām institūcijām un ekspertiem.

Informāciju sagatavoja:
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome
www.neplp.lv