Aicinām sniegt savas atmiņas, fotogrāfijas un citas liecības par Alūksnes tipogrāfiju!

Valda Salne spiestuvē

Februāra vidū ar interesentiem tikāmies Bībeles muzejā uz pasākumu “Gūtenbergs un Reinis Pastalnieks. No izdevējdarbības vēstures Alūksnē”. Pasākumā varēja iepazīt Bībeles vēsturisko izgatavošanu ar Gūtenberga iespiedmašīnas prototipu un uzzināt interesantus faktus par izdevējdarbības vēsturi Alūksnē un izdevēju Reini Pastalnieku.

Pētījums nav noslēgts!

Alūksnes novada bibliotēka turpinās izzināt un apkopot informāciju par Alūksnes tipogrāfijas darbību. Aicinām sniegt savas atmiņas, fotogrāfijas un citas liecības! Lūgums vērsties Alūksnes novada bibliotēkā (biblioteka@aluksne.lv vai pa telefonu 64322197, 25403935).

Par izdevēju Reini Pastalnieku

No rakstītajiem avotiem mums jau bija zināms 20. gs. avīžu un grāmatu izdevējs un tirgotājs Alūksnē –  Reinis Pastalnieks.  Tas rosināja izzināt viņa dzīvi un izdevējdarbību.

Izdevējs Reinis Pastalnieks (1896 – 1947) raksturots kā humāns un labs cilvēks, kurš neturēja sevi par augstāku, prata strādāt ar cilvēkiem un cienīja kārtīgu darbu.  

Prezentācija no pasākuma par Reini Pastalnieku: https://albibl.lv/wp-content/uploads/2024/02/pastalnieks.pdf

Latviešu grāmatai 500

2025. gadā tiks atzīmēta pirmās latviešu valodā izdotās grāmatas 500. gadadiena. Lai atzīmētu šo nozīmīgo notikumu, Latvijas Nacionālā bibliotēka ir izstrādājusi programmas koncepciju un ietvaru , kur programmas piepildīšanā un īstenošanā uzrunātas visas bibliotēkas. Bija aicinājums katru gadu laika posmā līdz 2025. gadam akcentēt ar kādu būtisku šī notikuma sasaistes aspektu. Vairāk par iniciatīvu: https://www.gramatai500.lv/

Attēli

  • Pastalnieku veikals
  • Pastalnieku ģimene
  • Alūksnes spiestuve
  • Fotogrāfijas no pasākuma “Gūtenbergs un Reinis Pastalnieks. No izdevējdarbības vēstures Alūksnē”