Liepāja izvēlēta par 2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu

Eiropas kultūras galvaspilsētu iniciatīvas žūrijas priekšsēdētāja 2022. gada 10. maijā paziņoja, ka 2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu Latvijā ieteikts piešķirt Liepājas pilsētai. Ieteikumu sagatavoja neatkarīgu ekspertu žūrija, kas divu dienu sanāksmē izvērtēja trīs atlasīto Latvijas pilsētu pieteikumus.

Kopš tās aizsākumiem 1985. gadā iniciatīva “Eiropas kultūras galvaspilsētas” ir kļuvusi par vienu no vērienīgākajiem kultūras projektiem Eiropā un vienu no ES visaugstāk vērtētajiem pasākumiem.

Šīs iniciatīvas mērķi ir svarīgāki nekā jebkad agrāk: dot eiropiešiem iespējas uzzināt vairāk par citu Eiropas valstu kultūru, saredzēt kopīgo vēsturi un vērtības, izjust piederību Eiropas kopienai, attīstīt Eiropas kultūras sakarus un partnerības, kā arī izcelt kultūras nozīmi pilsētu attīstībā.

Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumā, kas reglamentē Eiropas kultūras galvaspilsētu iniciatīvu, noteikts, ka 2027. gadā būs divas Eiropas kultūras galvaspilsētas: viena Latvijā un viena Portugālē.

Saskaņā ar pašreizējo Eiropas kultūras galvaspilsētu izraudzīšanas sistēmu atlasei ir divas kārtas: priekšatlases kārta (pēc kuras tiek sagatavots kandidātpilsētu saraksts) un aptuveni deviņus mēnešus vēlāk galīgā atlases kārta (titula iegūšanai tiek ieteikta viena pilsēta). Izraudzītajām pilsētām pēc tam oficiāli šo titulu piešķir attiecīgā dalībvalsts.

Atlases kritērijos noteikts, ka pilsētām ir jāsagatavo kultūras programma ar spēcīgu Eiropas dimensiju. Šai programmai jāveicina pilsētas ieinteresēto personu, kā arī tās dažādo rajonu līdzdalība un jāpiesaista apmeklētāji no visas valsts un Eiropas. Programmai jābūt ar ilgstošu ietekmi un jāveicina pilsētas ilgtermiņa attīstība. Pilsētām ir arī jāparāda, ka tām ir attiecīgo pašvaldību atbalsts un spēja īstenot projektu.

Pieteikumus izskata žūrija, kas sastāv no 12 neatkarīgiem ekspertiem, no kuriem divus ieceļ attiecīgās valsts iestādes un desmit — ES iestādes un struktūras (Eiropas Parlaments, Padome, Komisija un Reģionu komiteja).

2020. gada augustā LR Kultūras ministrija aicināja ieinteresētās pilsētas iesniegt pieteikumus Latvijas konkursam. Līdz noteiktajam termiņam — 2021. gada 4. jūnijam — pieteikumus iesniedza deviņas pilsētas: Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera. Priekšatlases sanāksme notika 2021. gada 5.–8. jūlijā, un tika atlasītas četras pilsētas: Daugavpils, Jūrmala, Liepāja un Valmiera. Tām tika dots laiks detalizētāku pieteikumu iesniegšanai līdz 2022. gada 4. aprīlim. Starp abām konkursa kārtām Jūrmala nolēma atsaukt savu kandidatūru. Galīgā atlases sanāksme notiek 2022. gada 9.–10. maijā.

Katru gadu divām vai trim pilsētām tiek piešķirts Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls. Vienlaikus ar Liepāju 2027. gadā šo titulu piešķirs arī kādai Portugāles pilsētai. Konkursa noslēguma atlases sanāksme Portugālē notiks 2022. gada decembrī (ir atlasītas četras pilsētas: Aveiru, Braga, Evora un Pontadelgada).

Trīs 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas ir Kauņa (Lietuva), Eša pie Alzetes (Luksemburga) un Novisada (Serbija).

Nākamajos gados Eiropas kultūras galvaspilsētas būs šādas:

  • Vesprēma (Ungārija), Elefsina (Grieķija) un Timišoara (Rumānija) 2023. gadā;
  • Tartu (Igaunija), Bādišle (Austrija) un Būdē (Norvēģija) 2024. gadā;
  • Kemnica (Vācija) un Nova Gorica (Slovēnija) 2025. gadā;
  • Oulu (Somija) un Trenčīna (Slovākija) 2026. gadā.

Informācija no https://latvia.representation.ec.europa.eu/