Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Eiropas Savienības informācija

Lapa Draugos Twitter RSS RSSRumānijas prezidentūra Eiropas Savienībā

ES Padomes prezidentūru savā starpā dala 28 dalībvalstu valdības, ik pēc sešiem mēnešiem — katru gadu 1. janvārī un 1. jūlijā — nododot to no vienas dalībvalsts nākamajai. Prezidentūras vadīšana ir saistīta ar ievērojamu atbildību, jo uzņēmējdalībvalsts sava termiņa laikā vada sanāksmes ES Padomē, kas ir viena no ES galvenajām lēmējstruktūrām. Turklāt prezidentvalsts ir atbildīga par to, lai nodrošinātu, ka dalībvalstis strādā saskaņoti, vajadzības gadījumā vienojoties par kompromisiem un vienmēr rīkojoties visas ES interesēs.

Prezidentūras darba programmu 18 mēnešu periodā dala trīs dalībvalstis ("prezidentūras trio"). Prezidentvalsts nosaka sīki izstrādātus mērķus, ko tā sava termiņa laikā vēlas sasniegt, un kopā ar pārējām prezidentūras trio dalībvalstīm izvirza ilgāka termiņa mērķus, ko sešos mēnešos vien nebūtu iespējams sasniegt.

Trīs nākamās dalībvalstis sāks savu pilnvaru termiņu 2019. gada 1. janvārī. Rumānija būs Padomes prezidentvalsts pirmajā pilnvaru termiņā no 1. janvāra līdz 30. jūnijam, tai sekos Somija un Horvātija. Šīs trīs valstis strādās kopā, lai īstenotu savu 18 mēnešu kopīgo programmu..

Rumānijas prezidentūras prioritātes ir Eiropas iedzīvotāju vajadzību aktualizēšana savās darbībās, kā galvenos izvirzot šādus plašākus jautājumus:

  • inovācijas, ilgtspējīga attīstība, nodarbinātība un sociālās tiesības;
  • drošas un neapdraudētas Eiropas saglabāšana;
  • Eiropas pozīcijas stiprināšana pasaules līmenī;
  • Eiropas kopīgo vērtību, tostarp sociālā taisnīguma, demokrātijas, cieņas un tolerances sekmēšana.

Prioritātes ir balstītas uz Komisijas mērķiem, kā arī uz jautājumiem, ko izvirzīja trīs iepriekšējās prezidentvalstis (Igaunija, Bulgārija un Austrija). Katrai valstij ir arī iespēja pievērst uzmanību tiem tematiem, kurus tā uzskata par īpaši svarīgiem.

2019. gada janvāris

Eiropa Tavā plaukstā: jauna mobilā lietotne “Citizens’ App

Eiropas Parlaments (EP) izstrādājis jaunu mobilo lietotni - „Citizens’ App”. Tā iedzīvotājiem palīdzēs uzzināt un gūt detalizētāku priekšstatu par Eiropas Savienības (ES) paveikto.

Eiropas vēlēšanas (Latvijā: 25.05.2019) strauji tuvojas. Jaunā mobilā lietotne ļauj ikvienam visā Eiropā uzzināt par ES sasniegumiem, pašreizējiem darbiem, nākotnes plāniem, kā arī iepazīties ar Eiropas Parlamenta darbu, t.sk., darba kārtības prioritātēm un līdz vēlēšanām paveicamajiem darbiem. Lietotne „Citizens’ App” ļauj pēc dažādiem kritērijiem atlasīt ES projektus, sniedz informāciju par to progresu un ļauj efektīvi ar to dalīties. Lielākā daļa mobilās lietotnes satura ir pieejama 24 ES valodās, arī latviešu.

Vairāk informācijas https://ej.uz/dwgr

2018. gada janvāris

ES prezidentūru no Austrijas pārņem Rumānija

No otrdienas, 1.janvāra, Eiropas Savienības (ES) prezidentūru rotācijas kārtībā pārņem Rumānija. Tās prezidentūras laikā paredzētas gan Eiroparlamenta vēlēšanas, gan gaidāma Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). Tikmēr Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers paudis bažas, vai iekšējo nesaskaņu dēļ Rumānija spēs pienācīgi pildīt tai uzticētās pilnvaras.

Lasīt vairāk https://ej.uz/v334

2019. gada janvāris

'Brexit' bez vienošanās būtu pilnīga katastrofa, uzskata Junkers

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) bez pārejas vienošanās būtu pilnīga katastrofa, trešdien brīdināja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers. "Riski neorganizētai Lielbritānijas aiziešanai no ES ir skaidri - tā būtu pilnīga katastrofa," Briselē sacīja Junkers.

Šī iemesla dēļ EK un ES dalībvalstis smagi strādā, lai izvairītos no šī scenārija, piebilda Junkers. "Bet lai sanāktu pieklājīgs tango, ir vajadzīgi divi," viņš piebilda, šādi norādot uz politiskajiem izaicinājumiem Lielbritānijā.

ES trešdien pieņēma rezerves plānus, lai aizsargātu gaisa satiksmi un finanšu nozari gadījumā, ja Lielbritānija pametīs bloku bez izstāšanās vienošanās.

ES arī solīja, ka Lielbritānijas pilsoņi, kas dzīvo citās ES valstīs, turpinās baudīt ES iedzīvotāju tiesības, ja Lielbritānija rīkosies līdzīgi attiecībā uz tur dzīvojošajiem citu ES valstu pilsoņiem.

Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka strādā pie tā, lai nodrošinātu, ka nepieciešamie pasākumi var stāties spēkā 2019. gada 30. martā, ja dienu pirms tam būs noticis nekontrolēts "Brexit".

Rezerves plāns aptver 14 jomas, kurās "Brexit" bez vienošanās radītu milzīgus traucējumus pilsoņiem un uzņēmumiem. Plāns aptver tādas jomās kā finanšu pakalpojumi, gaisa satiksme un muita.

Piemēram, rezerves plāns ļaus Lielbritānijā bāzētajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem piekļūt Eiropas tirgiem vēl 12 mēnešus pēc "Brexit".

Brisele cer, ka šo plānu nenāksies īstenot, un Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai izdosies panākt "Brexit" vienošanās apstiprināšanu parlamentā.

LETA

2018. gada decembris

Konkursa "Eiropas Parlamenta eksperts" noslēguma pasākums

Image result for eiropas parlamentsKonkursa "Eiropas Parlamenta eksperts" pasākums notiks 21. decembrī pulsten 10.00 Alūksnes pilsētas bibliotēkā, uz kuru laipni aicināti visi konkursa dalībnieki. Ciemos būs Krišjāņa Kariņa komanda, kas nodrošinās solīto izlozi un balvas (divi konkursa dalībnieki , kuri būs ieradušies klātienē, izlozēs iespēju doties ceļojumā uz Briseli!), kā arī būs iespēja uzzināt par aktualitātēm Eiropas Parlamenta darbā un gaidāmajām Eiropas vēlēšanām 2019. gada 25. maijā.

Jātgādina, ka konkurss sadarbībā ar Krišjāni Kariņu allaž bijis viens no populārakajiem, tādēļ kļuvis par laikraksta "Malienas Ziņas" tradīciju.

Tikšanos atbalsta Europe Direct informācijas centrs Gulbenē.

2018. gada decembris

Dalībvalstis un Komisija kopīgi strādā pie Eiropā radīta mākslīgā intelekta atbalstīšanas

Īstenojot 2018. gada aprīlī pieņemto stratēģiju mākslīgā intelekta (MI) jomā, Komisija šodien nāk klajā ar koordinētu plānu. Tas sagatavots kopīgi ar dalībvalstīm, un tā mērķis ir Eiropā veicināt MI izstrādi un izmantošanu.
Plānā ierosināta vienota rīcība nolūkā panākt, lai dalībvalstis, Norvēģija, Šveice un Komisija ciešāk un efektīvāk sadarbotos četrās svarīgākās jomās: ieguldījumu palielināšana, datu pieejamības uzlabošana, talantu atbalstīšana un uzticēšanās vairošana. Ciešāka koordinācija Eiropai ir vajadzīga, lai tā varētu kļūt par reģionu, kas pasaulē ieņem līderpozīcijas ultramoderna, ētiska un droša MI izstrādē un izmantošanā.
Vairāk informācijas https://ej.uz/MIEiropa
2018. gada decembris

EP apstiprina nākamā gada ES budžetu

Eiropas Parlaments (EP) trešdien apstiprināja vienošanos par 2019. gada Eiropas Savienības (ES) budžetu, kurā akcents likts uz izglītību un citiem pasākumiem, ar kuriem deputāti cer veicināt ES bloka izaugsmi un sekmēt darbavietu veidošanos.

2018. gada decembris

Iniciatīva "Eiropas kino nakts" no 3.-7. decembrim

Nākamnedēļ Eiropā valdīs kino: iniciatīva „Eiropas kino nakts” tika uzsākta kā daļa no programmas „Radošā Eiropa” apakšprogrammas „MEDIA”, kas pēdējo 27 gadu laikā ir atbalstījusi Eiropas audiovizuālo nozari. Iniciatīva ir vērsta uz to, lai parādītu, kā ES ne tikai veicina Eiropas radošo un kultūras nozaru attīstību, bet arī sniedz labumu visai sabiedrībai. Laikā no 3. līdz 7. decembrim visā ES ir ieplānoti aptuveni 50 bezmaksas kinoseansi, un šīs Eiropas Komisijas iniciatīvas mērķis ir tuvināt Eiropu cilvēkiem, vienlaikus izceļot Eiropas filmu bagātību.

Latvijā, Rīgā, īpašais Eiropas kino nakts seanss notiks 6. decembrī.

Uzziniet vairāk šeit: https://ej.uz/Eiropaskinonakts

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā

Preses nodaļa

Tālruņi: 28665579; 67085421

2018. gada decembris

Skolotājiem pieejams bezmaksas metodiskais materiāls, skolēniem – digitālā spēle kultūras mantojuma izzināšanai

Lai par kopīgajām kultūras mantojuma vērtībām varētu spriest visās Eiropas skolās, Eiropas Komisija publiskojusi bezmaksas metodisko mācību materiālu skolotājiem „Eiropas kultūras mantojums”, papildinot to ar digitālu spēli skolēniem. Materiāls tapis Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros.

„2018. gads visā Eiropā tiek izcelts kultūras mantojuma zīmē, aicinot ikvienu iesaistīties kopīgā kultūras mantojuma vērtību izzināšanā un izpratnes veidošanā par dažādu Eiropas tautu vērtībām. Viena no galvenajām mērķauditorijām šai iniciatīvai ir bērni un jaunieši. Lai par kopīgajām mantojuma vērtībām varētu runāt visās Eiropas skolās, izstrādāts mantojuma izglītībai veltīts metodisks mācību materiāls,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Ieva Švarca, kas ir arī Jauno mantotāju skolas projekta vadītāja. UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pilotprojekts „Jauno mantotāju skola” ir iniciatīva, kas uzsākta šogad ar mērķi vidusskolas vecuma jauniešus saistošā veidā iepazīstināt ar UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto Rīgas vēsturisko centru un ar kultūras mantojuma saglabāšanas nozares profesionāļu darba aizkulisēm.

Mācību materiāls galvenokārt domāts desmit līdz piecpadsmit gadus veciem skolēniem, ietverot gan izglītojošu tiešsaistes spēli 24 Eiropas Savienības valodās skolēniem, gan stundu plāni, darba lapas un izglītības projektu idejas kā tematisks palīglīdzeklis skolotājiem. Ar materiālu, ko ieteicams izmantot mācību stundās, kas saistītas ar kultūras mantojuma izzināšanu, aicināti iepazīties gan skolotāji, gan vecāki, gan citi interesenti.

· Ceļvedis skolotājiem „Eiropas kultūras mantojums” ar divu stundu plāniem, darba lapām un 16 dažādu mantojuma izglītības projektu ideju piedāvājumiem: https://europa.eu/teachers-corner/sites/teacherscorner/files/files/eych-2018-toolkit-teachers_en.pdf

· Tiešsaistes digitālā spēle „Kultūras mantojuma detektīvi” skolēniem: https://europa.eu/kids-corner/eych/index_en.htm

· Tiešsaistes digitālās spēles „Kultūras mantojuma detektīvi” instrukcijas un pareizās atbildes skolotājiem: http://europa.eu/teachers-corner/sites/teacherscorner/files/files/eych_game_instructions_en_fin.pdf

Informāciju sagatavojusi:
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante

2018. gada decembris

Konkurētspējīgas un klimatneitrālas ekonomikas izveide ES līdz 2050. gadam

Eiropas Komisija šodien pieņēmusi stratēģisku ilgtermiņa redzējumu par pārtikušas, modernas, konkurētspējīgas un klimatneitrālas ekonomikas izveidi līdz 2050. gadam — „Tīra planēta visiem”.

Eiropas Komisija aicina Eiropadomi, Eiropas Parlamentu, Reģionu komiteju un Ekonomikas un sociālo lietu komiteju apsvērt ES redzējumu par klimatneitrālas Eiropas izveidi līdz 2050. gadam. Lai ES valstu un valdību vadītājus sagatavotu Eiropas nākotnes veidošanai Eiropadomē 2019. gada 9. maijā Sibiu, ministriem visās attiecīgajās Padomes struktūrās jārīko plašas politiskas debates par viņu pārziņā esošo rīcībpolitikas jomu ieguldījumu kopējā redzējumā.

Ilgtermiņa stratēģija ir aicinājums visām ES iestādēm, valstu parlamentiem, uzņēmējdarbības nozarei, nevalstiskajām organizācijām, pilsētām un kopienām, kā arī iedzīvotājiem un jo īpaši jauniešiem iesaistīties, lai nodrošinātu, ka ES arī turpmāk var uzņemties vadošo lomu un iedvesmot citus starptautiskos partnerus rīkoties tāpat. Šīm ES mēroga uz informāciju balstītajām debatēm būtu jāļauj ES līdz 2020. gada sākumam pieņemt vērienīgu stratēģiju un iesniegt to UNFCCC, kā prasīts Parīzes nolīgumā.

Vairāk par Komisijas priekšlikumiem lasiet: https://ej.uz/klimatneitralitate

2018. gada decembris

arhīvs: 2018 2017. gads 2016. gads 2015. gads 2014. gads 2013. gads 2012. gads 2011. gads, 2010. gads

Lisabonas līgums (rtf)
Lisabonas līgums (pdf)
Informācija uzņēmējiem

Uz sākumu

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.